UG we wspomnieniach absolwentów sopockich wydziałów

przez | 8 czerwca 2020

Z okazji 50-lecia powstania Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka poświęcona sopockim wydziałom uczelni – „Sopocki Uniwersytet. Wydziały ekonomiczne Uniwersytetu Gdańskiego we wspomnieniach absolwentów”. Powstała ona w oparciu o wywiady przeprowadzone z absolwentami i często także późniejszymi pracownikami wydziałów. Publikacja wzbogacona jest o liczne zdjęcia udostępnione przez bohaterów książki.

Powstanie UG nie było dla studentów i pracowników sopockiego ośrodka akademickiego początkiem istnienia tej społeczności. Istniała ona już od 25 lat najpierw jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego, a następnie jako Wyższa Szkoła Ekonomiczna. Jakie uczucia towarzyszyły im w momencie, gdy kończyła swój byt ich WSE i powstawał nieznany uniwersytet? Czy cieszyli się z nobilitacji, czy może obawiali utraty suwerenności, bo od tej pory mieli być już „tylko” wydziałami Uniwersytetu Gdańskiego. Jak odczuli wydarzenia grudnia 70., jak wyglądało codzienne życie studenckie w latach 70. i 80., jak potoczyły się ich dalsze losy? Na te pytania odpowiedziało 15 absolwentów sopockich wydziałów UG. Zostali oni wybrani absolutnie subiektywnie przez dziekanów wydziałów Ekonomicznego i Zarządzania UG oraz Stowarzyszenie Absolwentów WSHM, WSE w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych UG. Większość z nich zaczynała studia na WSE, a kończyła już w UG, ale jest też kilka trochę starszych osób, które obserwowały powstanie UG już jako pracownicy uczelni. Ich narracja jest oczywiście subiektywna, ale ponieważ wywodzą się oni z różnych środowisk, reprezentujące różne światopoglądy i w różny sposób byli później związani z UG, twórcy książki mają nadzieję, że udało się z tych różnych osobistych wspomnień stworzyć obiektywny obraz uczelni w pierwszych latach jej funkcjonowania.

Czytelnik będzie miał okazję poznać realia pierwszych lat funkcjonowania UG poprzez wspomnienia: Jana Krzysztofa Bieleckiego, prof. Jerzego Bielińskiego, prof. Jana Burnewicza, prof. UG, dr hab. Henryka Ćwiklińskiego, prof. Krystyny Dziworskiej, prof. UG, dr hab. Dariusza Filara, dr. Andrzeja Hassa, Michała Kochańczyka, dr Wiesławy Makać, Zbigniewa Wojciecha Okońskiego, prof. Ryszarda Rutki, prof. Włodzimierza Rydzkowskiego, prof. Zofii Sawiczewskiej, prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej i prof. Janusza Żurka. Na stronach książki pojawia się jednak wiele innych nazwisk zarówno wykładowców, studentów jak i pracowników uczelni.

Inicjatorami, pomysłodawcami i redaktorami publikacji są dziekani Wydziału Ekonomicznego i Wydziału Zarządzania UG – prof. UG dr hab. Monika Bąk i prof. dr hab. Mirosław Szreder. Wyboru i opracowania zdjęć dokonała dyrektor Wydawnictwa UG Joanna Kamień, a tekst napisali w oparciu o przeprowadzone wywiady Magdalena Nieczuja Goniszewska, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku UG oraz Maciej Goniszewski, kierownik Radia UG MORS i wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów WSHM, WSE w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych UG.

Książkę można kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego – link do strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.