Dyrektor Muzeum UG na spotkaniu absolwentów

przez | 31 października 2018

Gościem pierwszego w tym roku spotkania Stowarzyszenia Absolwentów WSHM, WSE i WE UG był dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Muzeum jest dopiero na etapie organizacji, a jego dyrektor zaprezentował możliwości włączenia się absolwentów w tworzenie ekspozycji.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego powstaje w związku ze zbliżającą się 50 rocznicą powołania uczelni. Siedzibę będzie miał w Domu Opatów Pelplińskich, jednej z nielicznych kamienic śródmieścia Gdańsku, która ocalała po 1945 roku. Ma w niej siedzibę Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i dotychczas nie była ona ogólnodostępna, pomimo, że w środku znajduje się oryginalne gdańskie wyposażenie.

Dr Jan Daniluk zaprezentował na slajdach jeden z najcenniejszych eksponatów, który już trafił do tworzonego zbioru. Jest to łańcuch rektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

– WSE była pierwszą trójmiejską uczelnią, która otrzymała insygnia uczelniane – mówił dyrektor muzeum. – Wyprzedziła pod tym względem o kilka tygodni Politechnikę Gdańską. Łańcuch ten jest też jednym z pierwszych symboli władzy na którym pojawiają się razem herby Gdyni, Sopotu i Gdańska. Został on stworzony na początku lat 60., gdy narodziła się idea Trójmiasta jako jednego organizmu miejskiego.

Gość Stowarzyszenia zachęcał członków do podzielenia się swoimi pamiątkami z WSHM, WSE i Uniwersytetu Gdańskiego. Zapewniał, że przedmioty, które dla ich posiadaczy mogą się wydawać czym banalnym, lub niewartym uwagi, są bardzo cenne dla zbioru, który ma utrwalić historię gdańskiej uczelni. Mogą to być legitymacje, studenckie, indeksy, różnego rodzaju przypinki, proporczyki lub broszury.

Gościem spotkania był także mgr Dominik Bień, który zaprezentował najnowszy numer czasopisma młodych badaczy „Progress”, w którym znajduje się artykuł na temat sytuacji w WSE w marcu 1968 roku. Zaprosił tez do udziału w akcji nagrywania wspomnień absolwentów WSHM, WSE i UG.

Na spotkaniu zapadła też decyzja, ze Stowarzyszenie Absolwentów włączy się w organizację konferencji naukowej związanej z historią Uniwersytetu Gdańskiego i jego poprzedniczek. Planowana ona jest na początek marca 2020 roku, a jej głównym organizatorem jest zespół tworzący czasopismo „Progress”.