Absolwencka Debata Samorządowa

przez | 25 maja 2018

Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowało kolejną debatę. Po dyplomatach przyszedł czas na samorządowców. Na Wydziale Zarządzania UG włodarze różnych jednostek samorządowych Pomorza, którzy ukończyli studia na UG spotkali się ze studentami i członkami Stowarzyszenia.

Debatę poprowadził ostatni wojewoda gdański i pierwszy pomorski dr Tomasz Sowiński. Zadawał on pytania Jolancie Fierek, burmistrz Czerska, dr Gabrieli Lisius, staroście wejherowskiemu, Pawłowi Brutel, gdyńskiemu radnemu i przewodniczącemu Klubu Radnych Samorządność, Piotrowi Grzelakowi, zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Romanowi Kużelowi, burmistrzowi Władysławowa i Leszkowi Kulińskiemu, wójtowi gminy Kobylnica.

Z dużym zainteresowaniem uczestnicy debaty wysłuchali wspomnień z czasów studenckich zaproszonych gości. Burmistrz Czerska mówiła jak ważne jest szczęście w życiu studenta.

– W czasie egzaminu wstępnego na uczelnię dostałam pytanie, na które nie odpowiedziałabym, gdybym przygotowując się do niego czytała jedynie podręczniki i lektury – mówiła Jolanta Fierek. – Egzaminator zapytał się co na swojej plantacji hoduje prezydent USA Jimmy Carter. Traf chciał, że tuż przed egzaminem czytałam artykuł w gazecie Forum na ten temat. Była to plantacja orzeszków ziemnych.

Bardzo podobną anegdotę przytoczyła Gabriela Lisius, która opowiadała jak egzaminujący ją profesor z przedmiotu ekonomicznego, gdy dowiedział się, że pochodzi z Wejherowa powiedział, że postawi jej lepszą ocenę jeżeli powie mu jak po kaszubsku jest „porzeczka”.

– Nie wiedziałam, więc pomyślałam, że może tak jak po niemiecku – johannisbeere. Ale profesor zaprzeczył i wtedy gdzieś z podświadomości przyszło mi słowo „smarlëna“. To było to słowo na wagę lepszej oceny – opowiadała Gabriela Lisius.

Paweł Brutel, który był w czasie studiów przewodniczącym Parlamentu Studentów opowiedział z kolei o bardzo niekonwencjonalnym egzaminie, który przeprowadził prof. Andrzej Chodubski.

– Profesor, który był człowiekiem niekonwencjonalnym zamknął się w swoim gabinecie przed studentami – powiadał gdyński radny. – Ponieważ nie mogliśmy się dostać do środka, jedna z bardziej zdesperowanych koleżanek wsunęła swój indeks pod drzwiami. Za chwilę indeks wrócił z oceną bardzo dobrą. Więc kolejna osoba zrobiła to samo, a indeks wrócił z oceną dobrą. Trzecia osoba dostała tróję i w tym momencie zabrakło chętnych do dalszego ryzykowania. Po pewnej chwili ktoś jednak stwierdził, że zaryzykuje. Jego indeks wrócił z piątką i karteczką na której pisało „za odwagę”.

Dr Tomasz Sowiński pytał oczywiście nie tylko o czasy studenckie zaproszonych gości. Nie mogło zabraknąć pytania o największy sukces w działalności samorządowej. Tutaj uczestnicy debaty byli zgodni. Największym sukcesem jest zagwarantowanie mieszkańcom spokoju.

– Inni zastępcy prezydenta Gdańską mają w swoich działaniach kilku, albo nawet kilkunastoletnią perspektywę, ponieważ realizują projekty, których efekty są oddalone w czasie – mówił Piotr Grzelak. – Ja jestem zastępcą od sytuacji kryzysowych. Szczególnie ostatnio było to widać. Najpierw musiałem powoływać sztab kryzysowy w związku z ulewą, za chwilę z powodu awarii w przepompowni na Ołowiance, co chwilę pojawiają się jakieś problemy, a to z transportem miejskim, a to z mieszkaniami komunalnymi, więc za sukces uważam moment w którym nie ma żadnego sztabu kryzysowego i to są też sytuacje najlepsze dla gdańszczan – wtedy wszystko w mieście funkcjonuje tak jak należy i nie ma żadnych zagrożeń.

Wśród pytań od publiczności, bardzo ciekawe pytanie, które wzbudziło dyskusję samorządowców zadała Elżbieta Gończ. Dotyczyło ono zaangażowania samych mieszkańców w zarządzanie jednostkami samorządowymi. Burmistrz Wejherowa Roman Kużel, stwierdził, że można obserwować zmniejszanie się zainteresowania aktywnym udziałem w kształtowaniu lokalnego środowiska. Podobne odczucia mieli pozostali goście, którzy stwierdzili, że maleje chyba kapitał społeczny, a były wojewoda pomorski zwrócił uwagę na braki w edukacji obywatelskiej, które sprawiają, że nawet studenci często nie rozróżniają szczebli administracji samorządowej.

Uczestnicy Absolwenckiej Debaty Samorządowej

Paweł Brutel – od urodzenia związany z Gdynią. Razem z żoną Magdą i pięcioletnim synem Kajetanem tworzy szczęśliwą rodzinę. Zawodowo związany z gdyńskim portem gdzie zajmuje się m.in. zarządzaniem nieruchomościami i PR-em. Ukończył Wydział Nauk Społecznych UG i Podyplomowe Studia Zarządzania Nieruchomościami UG. Największe pasje to sport i muzyka.

Jolanta Fierek – wykształcenie wyższe ekonomiczne (handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim). Po studiach przez 10 lat pracowała w Izbie Skarbowej jako inspektor kontroli finansowej, od 1992 roku do 2014 pracowała w Banku Spółdzielczym w Czersku. Przez 21 lat była jego prezesem. Od 2014 roku burmistrz Czerska.

Piotr Grzelak – absolwent UG, magister socjologii i ekonomii. Wieloletni prezes regionu pomorskiego Stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści. Pracował w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która jest miejską spółką. W 2010 r. był szefem sztabu wyborczego Pawła Adamowicza. Na obecnym stanowisku od 2014 roku.

Leszek Kuliński – absolwent UG (WNS), wieloletni wójt Gminy Kobylnica, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej w Polsce. Wiceprzewodniczący Związku Gmin Pomorskich.

Roman Kużel – z wykształcenia politolog o specjalizacji samorządowo-ustrojowej, absolwentem UG. W latach 2010 – 2014 przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej. Od 2014 roku Burmistrz Władysławowa.

Dr Gabriela Lisius – absolwentka UG, doktorat obroniony na Wydziale Zarządzania w 2013. Z samorządem powiatowym związana jest od początku jego funkcjonowania tj. od 1998r. W latach 2000-2002 była Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za oświatę. W latach 2002-2006 pełniła funkcję wicestarosty. W 2010 r. ponownie Członek Zarządu. Od 2014 starosta Wejherowski. Kobieta Sukcesu w 2016 roku

Dr Tomasz Sowiński – ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i teologię w Gdańskim Instytucie Teologii Katolickiej. Pracował jako asystent na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1997 pełnił funkcję wiceprezydenta Gdańska. W rządzie Jerzego Buzka zajmował stanowisko wojewody gdańskiego, a następnie pomorskiego. W 2001 wrócił do pracy naukowej, w 2006 obronił na UG doktorat. Kierownik Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych Uniwersytetu Gdańskiego.

Maciej Goniszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.