Nasze wspomnienie o Profesorze Lechu Zimowskim

przez | 20 lutego 2018

W sobotę 10 lutego 2018 roku po krótkiej chorobie zmarł profesor Lech Zimowski, wieloletni wykładowca Politechniki Poznańskiej, były dyrektor Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego. W lipcu tego roku obchodziłby 93. urodziny. Urodził się w Środzie Wielkopolskiej, ale od lat mieszkał w Poznaniu. Swoją karierę naukową zaczął od studiów w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni, potem wrócił do Poznania, gdzie w Wyższej Szkole Ekonomicznej uzyskał stopień magistra. W tamtym czasie w Sopocie kończyło się studia, a w Poznaniu uzyskiwało się tytuł.  Studiując na WSHM był na jednym roku z naszym stale jeszcze czynnym kolegą Bolkiem Mitręgą.

Architekturą na poważnie zainteresował się dopiero po studiach. Swoje życie zawodowe związał z Politechniką Poznańską, gdzie pracował od 1963 roku, w 1989 roku uzyskując tytuł profesora. Do ostatnich miesięcy swojego życia był aktywny. Jeszcze w 2015 roku spotkałem się z nim na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, gdzie prowadził seminarium dyplomowe z architektury.

Profesor Lech Zimowski był członkiem naszego Stowarzyszenia. Założył i przewodniczył Kołu Terenowemu w Poznaniu. Wziął udział w naszym Zjeździe 70-lecia w 2016 roku. Jego bardzo emocjonalne wystąpienie w I części Zjazdu wskazujące na źle skonfigurowany program zostało nagrodzone burzliwymi oklaskami. W tamtym momencie nie sądziłem, że widzę profesora Lecha Zimowskiego po raz ostatni.

Cześć jego pamięci!

Romuald Meyer