Prof. Dariusz Filar u absolwentów UG

przez | 23 października 2017

Jakie kłopoty nastręczało przejście od pisania na maszynie do pisania na komputerze, co udało się przewidzieć w opowiadaniach science fiction pisanych w latach 70., czy przewidział upadek komunizmu i o czym będzie pisał w następnej książce – m.in. na te pytania odpowiadał na spotkaniu z absolwentami wydziałów ekonomicznych UG prof. UG Dariusz Filar.

Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie zorganizowało w piątkowy wieczór 20 października spotkanie z uznanym ekonomistą i pisarzem, a przy tym członkiem Stowarzyszenia prof. UG Dariuszem Filarem. Na spotkanie zorganizowane na Wydziale Ekonomicznym UG przybyło około 30 osób, które z dużym zaciekawieniem, a czasem i zdziwieniem wysłuchały wielu przemyśleń i anegdot profesora dotyczących tworzenia książek. Nie przepuściły oczywiście też okazji, żeby porozmawiać z tym uznanym ekonomistą, o bieżącej sytuacji gospodarczej i polityce finansowej państwa. Prof. UG Dariusz Filar był przecież w latach 2004-2010 członkiem Rady Pieniężnej, a następnie do 2014 r. członkiem Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Ekonomista docenił wzrost gospodarczy, ale jednocześnie zauważył, że mamy z nim do czynienia w warunkach ogólnej dobrej koniunktury na świecie, a jego głównym źródłem jest wzrost konsumpcji spowodowany programami socjalnymi państwa i wzrostem wynagrodzeń. Wyraził zaniepokojenie mniejszym udziałem we wzroście produkcji i eksportu. Wywołało to dyskusję na temat potrzeby równoważenia w polityce gospodarczej państwa potrzeb społecznych i dyscypliny finansowej.

Gość ujawnił, że jako pisarza obecnie najbardziej interesują go konsekwencje starzenia się społeczeństw i relacje jakie zachodzą pomiędzy osobami z różnych pokoleń, które w polskich warunkach doświadczyły życia w zupełnie odmiennych systemach społeczno-gospodarczych. Opowiedział też o dwóch nowych książkach nad którymi obecnie pracuje.

Na spotkaniu zostały też wręczone legitymacje i odznaki stowarzyszenia nowym członkom.

Stowarzyszenie Absolwentów WSHM, WSE i WE UG postanowiło, że spotkanie z prof. UG Dariuszem Filarem będzie pierwszym z całego cyklu spotkań, na które zapraszani będą absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego lub osoby z nim związane. Spotkania będą organizowane raz w miesiącu, w czwartki i będą to Czwartki u Absolwentów UG. Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na 16 listopada. Gościem będzie… to ujawnimy wkrótce na nowej stronie Stowarzyszenia – http://sa.ug.edu.pl/ oraz na profilu organizacji na Facebooku – https://www.facebook.com/absolwentUG/. Warto go polubić, żeby być na bieżąco z działalnością absolwentów wydziałów ekonomicznych UG.

Maciej Goniszewski